Ciekawe zabytki

Oto moje top 10 najciekawszych zabytków i miejsc w Polsce, myślę, że Wam się te miejsca spodobają.

Są to miasteczka mniejsze niż Warszawa, czy Kraków, a tak jak i inne miasta oferuję ciekawe i urokliwe miejsca, które warto odwiedzić.

  1. Chełmno, piękne, urocze miasto nadwiślańskie, oferujące dużą grupę zabytków. Stare świątynie, kościoły, i bardzo znane relikwie Św. Walentego, ukazują same zalety tego miasta. Każdy z nas wie, że Chełmno to miasto zakochanych, a Święty Walenty jest ich patronem. W Chełmnie odwiedźcie, kamienice gotyckie, renesansowy Ratusz i spróbujcie zakochane bułeczki z lubczykiem od tutejszych piekarzy.
  1. Reszel, miasteczko małe, ale za to bardzo atrakcyjne. Dlatego w te rejony przybywa bardzo wielu malarzy, i nikt się temu nie dziwi, przecież mazursko-warmińskie pejzaże, wychodzą wprost idealne. W Reszelu odwiedzić możecie Zamek Biskupów Warmińskich, Muzeum Sztuki, Klasycystyczny Ratusz i Średniowieczną Studnię.
  1. Kamień Pomorski, cisza, spokój i aktywny wypoczynek w zgodzie z naturą. Kamień Pomorski znajduje się tylko siedem kilometrów od Bałtyku, odpoczynek nad morzem też Wam się spodoba.
  1. Bardo, to inaczej nasz piękny Dolny Śląsk, życie nie kończy się wieczorem a trwa przez całą dobę, miejsce idealne na urlop ze znajomymi. Jesienne i wiosenne spacery po Górze Bardzkiej i Nysie Kłodzkiej, będą idealne dla miłośników obcowania z przyrodą.
  1. Złotoryja, kojarzy nam się przede wszystkim z mistrzostwami w płukaniu złota, które w tych rejonach odbywają się każdego roku. Ponadto w mieście zobaczyć można XV wieczną Kaplicę, oraz średniowieczną replikę Biblioteki Łańcuchowej. Muzeum Złota, kopalnia złota to pierwsze miejsca, które trzeba odwiedzić będąc w Złotoryi.
  1. Krynica-Zdrój, to przede wszystkim Beskid Sądecki i uzdrowiska z pijalniami wód mineralnych. Kto chce odpocząć, to w tych rejonach znajdzie i spokój i wyciszenie.
  1. Kazimierz Dolny, to Festiwal Śpiewaków, jesienne grzybobranie i spacerowanie szlakami turystycznymi, a zimą zimowe szaleństwa na stokach górskich. Oczywiście w mieście działa także muzeum Przyrodnicze i Muzeum Sztuki Złotniczej.
  1. Stary Sącz, jak sama nazwa mówi, jest jednym z najstarszych miast w Małopolsce. Stary Sącz to przytulne, małe miasteczku idealne na weekendowy odpoczynek. Domek na Dołach, Rynek i zabytkowe Kamienice to zabytki, warte zobaczenia.
  1. Wolin, Król wikingów jest wśród nas:-) wikingowe festiwale, podróże tratwami przyciąga w te rejony całe rodziny z dziećmi. Jak przystało na historyczne miasto, zwiedzić w nim można dawne mury obronne i osadę, w której żyli wikingowie.
  1. Tykocin, nie każdy zna to miasto, a szkoda, bo to piękna kraina na Podlasiu. Kultura żydowska rozrasta się na tych terenach, bardzo szybko. Brzeg Narwi, Park Narwiański, Szlak Bociani, to tylko niektóre z atrakcji Tykocina.

To było moje TOP 10, a jakie jest wasze? pozdrawiam :-)